fbpx Okullarda Değişim Liderler ile Başlamalı | Vizyon Koleji

Okullarda Değişim Liderler ile Başlamalı

Okullarda Değişim Liderler ile Başlamalı

Vizyon Koleji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Abdülkadir Özbek, 10 – 11 Aralık tarihlerinde MEF Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Eğitimde Değişim Konferansı'na katıldı.

Konferansın 'Okullarda Değişim Nasıl Olmalı?' konulu panelinde konuşmacı olan Özbek: "Okullarda değişim liderler ile başlamalı. Kendi okul müdürlerimizle, yöneticilerimizle işe başlayabiliriz. Problem çözme yeteneği, araştırma- geliştirme becerisi, iletişim kabiliyeti okul liderleri için olmazsa olmaz kriterler olmalı" dedi.

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 21. yüzyıl eğitim sistemini kurarak, geliştirdiği özgün eğitim modeli ile fark yaratan Vizyon Koleji, 10-11 Aralık tarihlerinde MEF Üniversitesi'nde düzenlenen Eğitimde Değişim Konferansı'nda yerini aldı. 'Okullarda Değişim Nasıl Başlamalı?' konulu panelde konuşmacı olan Vizyon Koleji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Abdülkadir Özbek okullarda değişimin okul liderleri ile başlayabileceğini vurguladı. Panelin diğer konuşmacıları arasında ise MEF Okulları Genel Müdürü Azmi Özkardeş, Robert Kolej Türk Müdürü Nilhan Çetinyamaç, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaşi TED Genel Müdürü Sevinç Atabay yer aldı.

Özbek şunları söyledi: "Okullarda değişimi konuştuğumuz için kendi yapabileceklerimize değinmek istiyorum. Okullarda değişimin alakalı öncelikle liderden başladığını düşünüyorum. Okul lideri, motivasyonu yüksek, birlikte çalıştığı insanlara ilham veren, problem çözme ve iletişim becerisine, araştırma - geliştirme yeteneğine sahip liderler olmalı. Araştırma geliştirme yeteneği olan lider dünyayı takip eder, inovatif çözümler sunar, iletişim becerisi olan lider birlikte çalıştığı kişileri tetikler. Kendi bünyelerimizde araştırmalar yapabilir, okullarımızda öğretmen akademileri kurarak öğretmenlerimizi üst düzey öğreticiler haline getirebiliriz."

Abdülkadir Özbek "Değişime veliler direnmiyor mu?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: Özellikle özel okullarda bu durumun çok daha fazla yaşandığını düşünüyorum. Velilerimiz çok ciddi taleplerde bulunabiliyorlar. Güzel bir uygulamanın pedagojik anlamda doğruluğunu anlatsanız bile, çoğunluğun yaptığı uygulamayı - yanlış bile olsa - sırf çoğunluk yapıyor diye doğru bulabiliyor. Biz Vizyon Koleji olarak Vizyoner Öğretmen Akademisi'ni kurduk ve çeşitli eğitimlerle öğretmenlerimizi üst düzey öğreticilere dönüştürüyoruz. Ancak bunun en önemli ayaklarından biri veli. Bu kapsamda da Vizyoner Ebeveyn Akademisi'ni kurduk. En azından velilerin yaptığı çok büyük hataları önlesek bile bu bizim ve çocuklarımız için çok kıymetli."

Özbek son olarak sektör liderlerinin de değişime öncülük etmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Sektörümüzde lider konumunda olan bazı okulların da değişime öncülük yapması çok önemli. Bu anlamda sektörün liderlerine de büyük sorumluluklar düşüyor. Diğer taraftan işbirlikleri de bizler için çok önemli. Sektörümüzde iyi örneklerin paylaşıldığı platformların artması gerekiyor, güzel bir şey yapan bunu paylaşmalı ve örnek olmalı. Böylece birbirimizden ilham almalıyız."

Sondakika.com